Kalkulačka R

Vypočítajte si Tepelný odpor R

Vyberte si konkrétny druh a hrúbku izolantu a kalkulačka vám umožní presne vypočítať tepelný odpor izolovanej konštrukcie podľa normových požiadaviek.

Potrebujete pomoc s výberom izolačného materiálu?

Kliknite na ikony nižšie a získajte podrobné informácie o jednotlivých typoch izolácií. Pomôžeme Vám vybrať ten najvhodnejší materiál pre vaše potreby.

Vypočítajte si Tepelný odpor R

150
150
150
Tepelný odpor

Doplnkové informácie:

Prečítajte si podrobné informácie k výpočtu tepelného odporu aj doplnkové informácie o ňom.

  • Správna hrúbka izolácie sa odvíja od: typu a hrúbky muriva, ako aj jeho vlastností, typu izolantu, typu stavby lokality, v ktorej sa chystáte zatepľovať.
    V zásade platí – čím viac, tým lepšie. Hlavným cieľom zateplenia je ochrániť murivo pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť povrchovú teplotu stien v interiéri. Pri správnom zateplení nedochádza k vzniku rosného bodu v konštrukcii alebo sa rosný bod presúva z muriva do izolantu. Hrúbka izolačnej vrstvy a jej typ by mala byť uvedená v projektovej dokumentácii.

    Vzhľadom na to, že výstavba alebo rekonštrukcia budov je investícia na niekoľko desaťročí, je pri plánovaní a projektovaní stavieb už dnes vhodné uvažovať nad prísnejšími kritériami.

    Pokiaľ si nie ste istí a neviete, akou hrúbkou zatepliť svoju stavbu nechajte si poradiť.

    • Kontaktná fasáda
      Podľa aktualizovanej technickej normy STN 73 0540-2 musí stavebná konštrukcia vyhovovať požiadavkám na teplenotechnické vlastnosti stavebnej konštrukcii a budov.
      Od 1.1.2016 pri návrhoch vonkajších stien treba splniť normalizovanú (požadovanú) hodnotu tepelného odporu R = 4,4 m2K/W.
      Od 1.1.2021 pri návrhoch vonkajších stien je odporúčané navrhovať všetky novostavby a aj obnovované budovy na cieľovú odporúčanú hodnotu tepelného odporu R = 6,5 m2K/W.
    • Strop nad vonkajším prostredím
      Cieľová odporúčaná hodnota tepelného odporu podľa STN 73 0540-2 R=9,8 m2.K/W
    • Strop pod nevykurovaným priestorom
      Cieľová odporúčaná hodnota tepelného odporu podľa STN 73 0540-2 R=6,5 m2.K/W
    • Plochá a šikmá strecha ≤ 45° – štandardné zateplenie (izolácia medzi krovy)
      Cieľová odporúčaná hodnota tepelného odporu podľa STN 73 0540-2 R=9,9 m2.K/W
  • Tepelný odpor (zn. Rth alebo R) je veličina charakterizujúca prestup tepla na stenách alebo pri prechode cez steny.

    Tepelný odpor je teda priamo závislý od hrúbky sledovanej konštrukcie a nepriamo závislý od súčiniteľa tepelnej vodivosti. Väčšia hodnota R sa dá dosiahnuť zvýšením hrúbky konštrukcie alebo voľbou jednotlivých materiálov konštrukcie s čo najnižšou hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti.

Rezidenčné izolácie

Ideálne riešenie zateplenia pri stavbe alebo rekonštrukcii domu či chaty.

Mäkká izolačná pena s otvorenými bunkami – Ideálna pre tepelnú a zvukovú izoláciu

Izolačná pena s otvorenými bunkami sa používa na vnútorné tepelné a zvukové izolácie budov. Aplikuje sa špeciálnymi zariadeniami, čo ju robí ideálnou pre rezidenčnú oblasť.

  • Izoláciu prvkov s nezvyčajným tvarom.
  • Presné prispôsobenie tvaru podkladu.

Táto pena sa dokonale prispôsobí akémukoľvek povrchu, čím zaisťuje vysokú účinnosť izolácie a minimalizuje tepelné mosty. Otvorené bunky navyše umožňujú lepšiu priepustnosť pár, čo znižuje riziko vlhkosti a plesní.

Komerčné a priemyselné izolácie

Komplexné riešenia pri zateplení alebo izolácií komerčných budov a výrobných hál.

Tvrdá izolačná pena s uzavretými bunkami – Ideálna pre tepelnú a zvukovú izoláciu

Tvrdé polyuretánové peny s uzavretými bunkami sú ideálnym riešením na tepelnú izoláciu komerčných budov. Aplikujú sa striekaním pomocou špecializovaných jednotiek a vynikajú špičkovými izolačnými vlastnosťami, nízkou mernou hmotnosťou a vysokou mechanickou odolnosťou. Využívajú sa na vonkajšiu izoláciu komerčných budov.

  • Veľmi pevné a zároveň ľahké.
  • Špičkové izolačné vlastnosti.
  • Disponujú námorným certifikátom BUREAU VERITAS.
  • Priemyselná výstavba, sklady a zariadenia na chov dobytka, chladiarne na skladovanie potravín ako tepelné izolácie plochých striech, základov, podláh a stropov. Vonkajšia požiarna odolnosť striech podľa EN 13501-5: Strecha (t1).

Uzavreté bunky zaisťujú vyššiu odolnosť voči vlhkosti a špičkové tepelno-izolačné vlastnosti, čo robí tieto peny ideálnymi pre energeticky úsporné stavby”.

Liata izolácia

Vhodné riešenie na izoláciu striech, základov či izolačná vrstva pod podlahu.

Liata tvrdá pena s uzavretou bunkovou štruktúrou

Dvojzložkové liace systémy s uzavretými bunkami sú určené na výrobu tuhej a polotuhej polyuretánovej peny. Vďaka širokej škále hustoty (od 25 do 600 kg/m³) sú ideálne na tepelnú izoláciu budov, priemyselných inštalácií či nakladacích priestorov námorných lodí, izotermických izolácií.

  • Výroba obalov a ochranných výplní – ochrana krehkých predmetov pri preprave.
  • Tepelná a zvuková izolácia v stavebníctve na izoláciu potrubí, nádrží, stien a striech.
  • Priemyselné aplikácie – ochrana a spevnenie prvkov v priemyselných zariadeniach, formy a výplne v prefabrikovaných dielcoch, tesneniach spojov, dilatačných medzerách či ako výplň do stavebných panelov na zníženie hmotnosti.
  • Doprava a lodiarstvo – izolácia nakladacích priestorov, plaváky, výplne konštrukcií.
  • Podlahové a strešné systémy – v kombinácii s ďalšími materiálmi poskytuje vysokú odolnosť proti mechanickému namáhaniu, vlhkosti a poveternostným vplyvom.

Okrem toho sa využívajú aj na výrobu lisovaných tvaroviek, ako sú imitácie dreva, úle či dekoračné prvky interiérov. Jej univerzálnosť a výhody z nej robia ideálne riešenie pre rôzne aplikácie, vrátane výroby rôznych stavebných prvkov.

error: Content is protected !!